Blog > Komentarze do wpisu
scenariusz zimowych zajęć uzycznych dla 6-latków

Scenariusz zajęć muzycznych dla dzieci 6 letnich

 

Prowadząca: Natalia Haczek

Temat zajęć: Tańczymy zimowego walczyka.

Cele ogólne:

- wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę.

- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych 

Cele szczegółowe:

- śpiewa piosenkę „ Biały walczyk”

- chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie

- chętnie bierze udział w tańcu

- słucha utwór muzyki poważnej

-  dostosowuje ruch do muzyki podczas  improwizacji muzycznej

-

 

Metody:

Podające, waloryzacyjne,

Formy:

zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne:

Płyty Cd:  z piosenką powitalną, z utworem Vivaldiego „Zima”, z piosenką „ Biały walczyk”. Emblematy z wizerunkiem śnieżynek, bębenek, janczary, 

Czynności nauczyciela

 

Czynności uczniów

  1. 1.      Zabawa powitalna  „Wszyscy są, witam was”

 Prosi, aby dzieci stanęły parami na obwodzie koła i obróciły się twarzą do siebie.

 

 

 

 

  1. 2.      Zabawa „Powtórz rytm”

 

Nauczycielka prosi, aby dzieci usiadły na dywanie w kole. Daje jednemu z dzieci bębenek. Nauczycielka wystukuje prosty rytm na bębenku.  

 

  1. 3.      Zabawa „ Śnieżynki”

 

Nauczycielka „zamienia” dzieci w śnieżynki- rozdaje dzieciom emblematy w wizerunkiem śnieżynek.

 

 

Nauczycielka wyjaśnia na czym będzie polegać zabawa.

 

  1. 4.      Nauka piosenki „Biały walczyk”

 

Słowa piosenki:

 

Hej biały walczyk hop hop hop!

Zając na śniegu znaczy trop!

Zając na śniegu pomyka,

A my tańczymy walczyka,

A my tańczymy walczyka

Saneczki z góry niosą nas,

Wiatr pogwizduje, szumi las!

A nasze ptaki z karmnika

Tańczą białego walczyka.

Tańczą białego walczyka.
Hej, biały walczyk, baczność, start! 
Dzieci do sanek i do nart.
Sikorka prosi czyżyka: 
Tańczmy białego walczyka,
Tańczmy białego walczyka.

 

 

Nauczyciel prosi dzieci żeby usiadły na dywanie w kółku.

 

 

Włącza płytę z nagranym fragmentem melodii pt. „biały walczyk”. Po dwukrotnym wysłuchaniu mówi słowa pierwszej zwrotki, a następnie razem z dziećmi śpiewa pierwszą zwrotkę piosenki.

 

Następnie uczą się drugiej zwrotki poprzez kolejne powtarzanie jej za nauczycielem. Następnie wspólnie z dziećmi śpiewa drugą zwrotkę, a potem pierwszą i drugą zwrotkę (dwa razy).

 

 

 

 

  1. 5.      Nauka tańca do piosenki „Biały walczyk”

 

Prosi, aby dzieci dobrały się w pary.

 

Hej biały walczyk hop hop hop!

Zając na śniegu znaczy trop!

Zając na śniegu pomyka,

A my tańczymy walczyka,

A my tańczymy walczyka

 

Saneczki z góry niosą nas,

Wiatr pogwizduje, szumi las!

A nasze ptaki z karmnika

 

Tańczą białego walczyka.

Tańczą białego walczyka.

 

 

Hej, biały walczyk, baczność, start! 
Dzieci do sanek i do nart.
Sikorka prosi czyżyka

 

Tańczmy białego walczyka,
Tańczmy białego walczyka.

 

 

  1. 6.      Zabawa „saneczki”

 

Nauczycielka tłumaczy na czym będzie polegać zabawa.

 

 Dzieci ustawiają się na obwodzie koła twarzami do siebie. ( tworząc dwa koła)

Śpiewając słowa: „Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy już czas” dzieci klaszczą raz w swoje dłonie, a raz w dłonie kolegi stojącego na przeciwko. Następnie na słowa : „Jestem Ja” pokazują oburącz na siebie i „Jesteś Ty” pokazują oburącz  na kolegę. Wyliczając: "raz, dwa, trzy," dzieci robią 3 podskoki, a następnie dzieci z koła zewnętrznego robią krok w prawo do następnego kolegi czy koleżanki.

 

 

 Dzieci siedzą w na dywanie w kole.
Dziecko, które ma bębenek powtarza wystukany rym przez nauczycielkę i podaje bębenek kolejnemu dziecku.

 

 

 

 Dzieci zakładają emblematy.

 

 

 

 Dzieci, gdy gra muzyka improwizują do niej- wirują, tańczą. Gdy muzyka ucichnie oznacza to, że śnieżynki topnieją- dzieci kładą się wtedy na dywan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dzieci siadają zgodnie z poleceniem nauczycielki.

 


Dzieci słuchają piosenki. Następnie dzieci powtarzają słowa piosenki za nauczycielką.

 

 

 
Powtarzają słowa drugiej zwrotki za nauczycielką. Gdy nauczą się słów drugiej zwrotki śpiewają ją z nauczycielem, a następnie pierwszą i drugą zwrotkę.

 

 

 

 

 

 



Dzieci dobierają się w pary.

Na te słowa piosenki dzieci tańczą w kółeczku.

 

 

Dzieci dosuwają nogę do nogi raz w jedna, raz w drugą stronę, z uginaniem przy tym kolan.

 

Dzieci stoją jedno za drugim i naśladują jazdę saneczkami

 

 

Dzieci dosuwają nogę do nogi raz w jedna, raz w drugą stronę, z uginaniem przy tym kolan.

 

 

Dzieci biegną parami w jedną stronę.

 

 

Dzieci dosuwają nogę do nogi raz w jedna, raz w drugą stronę, z uginaniem przy tym kolan.

 

 

 



Dzieci spacerują po sali. Na dźwięk janczarów łączą się w pary i naśladują jazdę saneczek. Gdy janczary ucichną znowu spacerują.

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 06 czerwca 2010, natalia.haczek